×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Kapadokya ve Göreme Tarihi

Kapadokya’nın tarihi Asurlar’a kadar uzanıyor. Ticaret amacıyla Kayseri yakınlarına kadar gelip buralarda pazarlar kurmuşlar. Anadolu’da yazının gelişmesi de bu döneme denk geliyor. Hatta ünlü Kapadokya tabletleri Asurlar’ın evlilik ve ticaret üzerine görüşlerinden oluşuyor. Daha sonra Hititler Kapadokya’nın tarih sahnesine girmişler. Göreme otellerinde konaklayanların çok iyi bildiği yer altı şehirlerini inşa etmişler.

Asurların “Kapatuta” adını verdikleri şehre Persler yerleşince “güzel atlar ülkesi” demiş. Perslerin bu bölgede kurduğu “Büyük Kapadokya Krallığı” Büyük İskender tarafından bozguna uğratılmış. Ayrıca doğanın en güçlüsüne tapma eğiliminin bir sonucu olarak bu dönem Persler yanardağlara tapmışlar. Bugün aktif olmayan yanardağların bazıları Göreme otelleri olarak hizmet veriyor.

Roma İmparatorluğu’nun kurulması ile birlikte Kapadokya’nın merkezi Kayseri olmuş. Ticari faaliyetlerini çok geliştiren Roma halkı Kapadokya’nın da ekonomisinin kalkınmasına fayda sağlamış ve burada savunmaya elverişli kayalıkları barınmak için dönüştürmüşler. Ayrıca bu dönemde Hristiyanlığı yayma faaliyetlerini sürdürdükleri için manastır inşa etmişler. Bölgede hala ziyarete açık Kız ve Erkek Manastırları var.

Bugün Kapadokya’ya gelen, Göreme otellerinde konaklayan turistler tarihi sürecin canlı şahidi oluyorlar. Kayalıklar oyularak yapılmış evler bugün aslına uygun restore edilerek otel olarak hizmet veriyor. Anatolian Houses’ta havuza ya da hamama yer altı tünelleri kullanılarak iniliyor.

Hristiyanlığın yayılmaya başlandığı 4. YY’da ilk manastır Göreme’de açılmış. Göreme otellerinde konaklayanlar bu manastırı görebilirler.

Doğu Roma’nın etkisinin sürdüğü 7. YY’da Sasaniler ve Bizans arasında savaşlar, çatışmalar baş göstermişti. 651 yılına kadar Sasaniler bölgeye hakim oldular. İkonaklazma döneminin başlamasıyla birlikte Hristiyanlık öğretisi katı şekilde devam etti. Dinini kendi kendine öğrenmek isteyenler baskıdan kaçtılar ve bu bölgeye yayıldılar. Bu dönemden kalan tarihi miras Göreme Açık Hava Müzesi ve Ihlara Vadisi.

Göreme’de Yapılacak Önemli Şeyler

Yörede el sanatları gelişmiş olduğu için el işlemeciliği halı ve kilim dokumaları meşhur. Hediye olarak alınabilir.

Çömlekçilik, Göreme ile bütünleşmiş bir başka sanat. Çömlek atölyelerine katılabilir ya da buradan çömlek alabilirsiniz.

Göreme otellerinde konaklayarak bu tarihi manzaranın bir parçası olabilirsiniz.

 

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses