×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Kapadokya´da Ne Yenir ?

Nevşehir’e bağlı Kapadokya’ya gittiğinizde Kapadokya otelleri Yöreye özgü yemeklerden tatmadan, doya doya yemeden dönmeyin. Peki Kapadokya’da ne yemeli?

Kapadokya’da dört ana bölge bulunuyor: Ürgüp, Göreme, Uçhisar ve Avanos. Kapadokya’da gezilecek yerler de bu merkezlerde yoğunluk gösteriyor. Kapadokya otellerinden hepsine ulaşım kolay. Ürgüp’te oteller daha çok butik otel tarzında. Göreme’de çoğu restore edilmiş birçok mağara ve konak bulunuyor. Mistik bir ambiyans sunan bu yapılar butik otel, pansiyon ve motel konseptiyle misafirlerini bekliyor. Uçhisar, Kapadokya’nın en yüksek yerleşim yeri. Kapadokya otelleri Uçhisar’da biraz daha lüks. Buradaki oteller genelde kayaların içi oyularak yapılmış. Burası daha çok el sanatları ile ünlendiği için hediyelik eşya almak için uygun. Avanos’u yürüyerek gezerken el yapımı çömleklerden alabilirsiniz. Dilerseniz çömlek yapımına siz de katılabilirsiniz. Avanos’un otelleri tertemiz ve otellerindeki personel genellikle sıcakkanlı. Otel ve pansiyonların dışında kayalardan oyulmuş evler ya da konaklarda da kalabilirsiniz.

Yemekte Ne Var?

Bölgenin mutfağı İç Anadolu’da karşılaşacağınız lezzetlerden seçkiler sunuyor. Yani hem tahıl hem de bakliyat mevcut. Bazı yemekler yöreye özgü çömlekçilik etkisiyle daha farklı tatlar verebiliyor. Mesela, Testi Kebabı. Bu kebap Yozgat’a atfedilir ancak burada çömlekte piştiği için lezzeti daha farklıdır. Testinin pişirme mantığı düdüklü tencere ile hemen hemen aynıdır. Yemek testi içinde düşük ateşte pişer. Bazı restoranlar testinin ağzını ortası delinmiş patates bazıları ise hamurla kapatıyor.

Yemeklerin konduğu bu testiler Avanos’ta yapılıyor. Avanos çömlek yapımlarıyla bilinir. Kapadokya otelleri düzenlediği bölge turlarında Avanos’a uğruyor.

Üzüm Bağları

Kapadokya’ya gelmişken bölgenin tanınmasında payı olan üzüm bağlarının mahsüllerini de tatmalısınız. Her sene Haziran ayında Kapadokya Şarap Festivali yapılır. Bu festival için hem yurtiçinden hem de yurtdışından misafirler gelir. Bu yüzden bu dönemlerde Kapadokya otellerinde yer bulmak zor olur.

Ürgüp’te tarhana kullanılarak yapılmış peynirli mantı dışında yerel restoranlarda birçok deneysel yemek mevcuttur. Yemek keşfinde yeni tatlarla karşılaşmayı sevenler için Ürgüp mutfağı keyifli bir yolculuk olabilir.

Avanos’ta yiyeceğiniz yemeklere muhtemelen Türkiye’nin farklı noktalarından aşinasınız. Minik pişirme farklılıklarıyla hazırlanan bu lezzetler sizi şaşırtmaya yetecek mi dersiniz? Türk mutfağını misafirlerine en iyi şekilde temsil eden Avanos lezzetleriyle muhakkak tanışın. Cevabı tadım ziyafetinizin ardından yapmak için seyahatinizi şimdiden planlayın. Söylemeden geçmeyelim, çömlekte yapılan pastırmalı kuru fasulyeyi ne yapın edin menünüze dahil edin.

 

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses