×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Kapadokya Cave Otel Deneyimi

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kapadokya, tarihi ve dokusuyla eşsiz bir şehir. Büyüleyici olan yalnızca yerin üstü değil. Eski insanlar yer altı şehirleri kurup oralarda da yaşadı. Bu şehirler arası ulaşım da yine yer altı tünelleriyle yapılıyordu. Günümüzde Kapadokya’da keşfedilen yer altı şehirleri 36 tane iken, toplam sayının 200 civarı olduğu tahmin ediliyor. Kapadokya cave otel denilince ilk akla gelen Anatolian Houses da geçmiş yeraltı tünellerinin ruhunu yaşatıyor.

Medeniyetlerin Sığınağı Yer Altı Şehirleri

Binlerce yıldır Kapadokya’dan gelmiş geçmiş medeniyetler, çokca saldırı ve akınlara maruz kaldığı için, her köyde, her evin altında tehlike olması durumda saklanabilecekleri sığınaklar ve gizli geçitler inşa ettiler. Yer altı şehirlerinde binlerce insanın hiç dışarıya çıkmadan senelerce barınabilmesini sağlayacak erzak depoları, su kuyuları, havanlandırma sağlayacak bacaları hatta tuvalet ve ibadethaneleri oluşturdular. Doğru Kapadokya cave otel seçimiyle Kapadokya’ya özgü olan bu yapılara yakın olup, zaman kaybetmeden keşfetmeye başlayabilirsiniz. Keşfedeceğiniz tarihi yapılar bölgedeki bütün köylerin altına yayılıyor. Köylerin birbirleriyle yer altı tünelleriyle birleşmesiyle de yer altı şehirleri oluşuyor. Bölgenin jeolojik yapısı böyle bir yapılaşma için fazlasıyla elverişli, dünyanın hiç bir bölgesinde böyle kapsamlı bir yer altı ağına raslanmıyor.  Yeraltı şehirleri volkanik tüflü arazide kayaların aşağıya doğru oyulmasıyla inşa edilmiş. Zamanın teknoloji şartlarında nasıl yapıldığı ise maalesef henüz bilinemiyor. “Acaba uzaylılar mı yaptı?” tartışmaları, her gizemli yapı için olduğu gibi, yer altı şehirleri için de yapılıyor.

İlk Yazılı Kaynaklardan Günümüze

Yer altı tünel ve şehirlerinin tarihleri, oralarda yaşayan eski medeniyetlerin bıraktığı izlerden takip edilebiliyor. Kapadokya yer altı şehirleri ile ilgili ilk yazılı kaynak olarak Ksnephon’un yazdığı, Anabasis (Onbinlerin Dönüşü) kitabı olarak bilinmekte. Ksenephon, zamanın İran kralı Artakserkses'e karşı düzenlenen seferde yer almış, aynı zaman da tarihin ilk savaş muhabiri olarak da bilinen Yunan tarihçidir. Yazar, sefer dönüşü, milattan önce 400lü yıllarda kaleme aldığı kitapta, ordunun yorgun düşerek Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerinde konakladığını yazmıştır. Milattan önce 2000 yıl önce kurulan Hitit medeniyetine ait kaya kabartmaları da yer altı tünellerinin geçmişi hakkında fikir sahibi olunmasını sağlıyor.

Kapadokya Cave Otel Tercihiniz Antolian Cave Houses

Kapadokya cave otel deneyiminizi Anatolian Houses’ta yaşarken, dokusu bozulmadan korunan yapılarda kalarak tarihe şahit olmaya ne dersiniz? Otelin spasına, restoranı ve ya havuzuna yer altı tünellerini kullanarak gitmeniz mümkün.


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses