×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Göremede Gezilecek Yerler

Göreme, Nevşehir’e bağlı bir belde. Beldenin isminin nereden geldiği tartışılıyor. Resmi kaynaklara göre belde adını, 6. yüzyıla ait bir yazılı kaynakta “Korama” olarak geçiyor olmasından alıyor. Efsanelere göre de, halk arasında burayı görmeyenlere “gör e mi” diye dua etmesinden dolayı almış. İslamiyet öncesinde Anadolu Hristiyanları’nın merkezi Kayseri’ymiş. İslam devletlerinin kurulmasıyla birlikte Kayseri Hristiyanları Göreme’ye göç etmişler. Hristiyanlardan birçok okul, manastır ve kilise kalmış. Gezip görülmek için ziyarete açık. Ayrıca bu belde , Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi, bölgede görülmesi gereken yerlerden biri. Açık Hava Müzesi, manastır ve kiliselerden oluşuyor. Milyonlarca yıl önce burada yaşayanların hayatlarından izler bulmak mümkün. Manastırda eğitim görmeleri için kız ve erkek olarak okulu ikiye ayırmışlar. Buradaki amaç misyoner yetiştirmek. Yetişen misyonerler de dünyaya Hristiyanlığı yaymak için çalışıyorlarmış. Hristiyanlardan kalma taşların içlerine oyulmuş bu kilise ve manastırlar yıllardır orijinalliğini koruyor.

Göreme, Ürgüp’ten farklı olarak kalabalık değil. Konaklamak isterseniz Göreme otellerini tercih edebilirsiniz. Taşlardan oyularak yapılmış bölgenin dokusunu burada da bulabilirsiniz. Meydandaki fırından simit alıp hemen yanındaki kahvede çay ile kahvaltınızı yapabilirisniz. Göreme’nin çevresini de gezmek için Göreme otellerinde konaklayabilirsiniz. Nevşehir ve Göreme arasında her daim ulaşım aracı bulmak mümkün.

Asırlardır Ticaretin Merkezi

Göremede gezebileceğiniz bir başka yer de merkezinde yer alan Roma Mezarı ve Kalesi. Avanos halkı tarafından buraların mezarlık olarak kullanıldığı düşünülüyor. Ancak bir diğer efsaneye göre, Roma askerleri İpek yolu ticaretini buradan yönetiyormuş.

Bir diğer gezilecek yer Uçhisar. Uçhisar kalesi eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini karşılıyor. Civarda da kuşların sesleri duyuluyor. Kapadokya’nın gözü buranın bir diğer ismi. İsmini Selçuklular döneminde gözetleme kulesi olarak kullanılmasından alıyor. İpek yolunu izlemek için ideal bir bölge olduğundan Selçuklular burayı İpek yolu gözlem noktası olarak kullanmışlar. Mağara ve tünellerden geçerek ulaşabileceğiniz kalenin yüksekliği 1350 metre. Sonrasında sizi karşılayan eşsiz bir manzara.

Göreme Milli Parkı, yaklaşık 40m2’lik bir alanı kaplıyor. Volkanik dağların patlaması sonrası lavların zemine yayılmasıyla oluşmuş coğrafi bölge. Zamanla rüzgar, yağmur, sel gibi faktörlerle de son halini almış. İnsanlar korunmak, inanç, savunma ve birazda coğrafyanın verdiği zorunluluk nedenleriyle taşları yontarak ev yapmışlar. Göreme Milli Parkı’nın içinde Göreme Açık Hava Müzesi bulunuyor. Hemen yanında da Tokalı Kilise bulunuyor. Milli Park, Nevşehir’e 10 km uzaklıkta. Kendi aracınız ile gitmek isterseniz Göreme otellerinde konaklamanız size zaman kazandırır. Ulaşım otellerden araçla 20 dakika uzaklıkta bulunuyor. Kendi aracınız yoksa, otobüs firmalarının düzenlediği turlara katılabilirsiniz.

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses