×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Göreme´de Yapılacaklar Listesi

Tatil için rotanızı Kapadokya’ya çevirdiyseniz Göreme otellerinde kalabilirsiniz. Göreme’ye kadar geldiniz peki buralarda ne yapılır, nereye gidilir, ne yapılır? Sizin için tüm soruları cevapladık.

Balon Turuyla Güneşin Doğuşunu İzleyin

Kapadokya’nın masalsı atmosferini hissetmek için güne balon turuyla başlayın. Sabahın erken saatinde gökyüzünden bu benzersiz coğrafyayı seyre dalın. Hem güneşin doğuşuna göklerden şahit olmak hem de eşsiz coğrafyaya başka açıdan bakmak güne başlamak için harika bir plan olabilir.  

Yerel Yemekleri ve Şarapları Tatmadan Dönmeyin

Kapadokya’da yerli üzüm üreticilerinin bağlarından toplanan malzeme ile yapılan şarapları mutlaka tadın. Kapadokya’dan çıkıp dünyanın dört bir tarafına yayılan bu lezzeti başka bir yerde bulamayacaksınız. Tadı damağınızda kalacak lezzetlerden bir diğeri de yöreye özgü Testi Kebabı. Testi Kebabı birçok şehrin meşhur lezzeti olarak gösterilir. Ancak onu Kapadokya’ya özgü yapan şey pişme tekniğidir. Bunun sırrı Avanos’ta gizli.

Bu arada bizden söylemesi Göreme otellerinden biri olan Anatolian Houses’ın çeşmelerinden şarap akıyor.

Kuru Üzüm ve Pekmezlere Şans Verin

Kapadokya’yı çepeçevre saran üzüm bağlarından sadece şarap yapılmıyor. Bereketli topraklarda yetişen üzümlerden, kuru üzüm ve pekmez de elde ediliyor. Bağbozumu zamanı yapılan festivaller için şimdiden Göreme otellerinden yer ayırtın.

El Nazar Kilisesi’ni Gezin

El Nazar Kilisesi, Peribacaları içinde oyulmuş bir kilise. Göreme Açık Hava Müzesi’nde bulunuyor. İçindeki duvarlarda Hristiyan sanatına ait çeşitli örnekler görmek mümkün. Kilisenin tarihi 10.YY’a dayanıyor.

Avanos’ta Çömlek Yapın

Göreme’den çıkmak kolay ancak civar yerleri gezmesi çok keyifli. Mesela, Avanos. Enfes Testi Kebabının sırrını öğrenmek için doğru yer. Testi kebabı el yapımı çömleklerde pişiyor. Bu da ete bambaşka bir tat veriyor. Çömlekçilik burada en az üzümler kadar meşhur. Hemen yanı başınızda da el yapımı orijinal Türk halılarını göreceksiniz. Burası her şekliyle canlı kültür örneklerini barındırıyor.

Paşabağlar’ı Görün

Göreme otellerinin çoğunluğu taşlardan oyularak yapılmış cave oteller. Avanos’a kadar gelmişken çok uzaklara gitmeye gerek yok. Peribacalarının en güzel oluşumları için Paşabağlar bölgesini görmelisiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise olmak üzere sanat tarihi açısından zengin içeriklere sahip bu yerde Kapadokya’nın ilk sakinlerinin izlerini sürebilirsiniz.

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses