×
Rezervasyon
| Online Rezervasyon
Telefon
| E-mail
Anatolian Houses

Göreme Açık Hava Müzesi

Kapadokya yüzyıllardır medeniyetlere ev sahipliği yapıyor. Bu medeniyetlerin en önemli miraslarından biri de dünyanın en büyüleyici manzaralarından birine sahip olan, UNESCO tarafından da Dünya Miraslar Listesine alınmaya layık görülen Göreme Açık Hava Müzesi. Göreme cave otel deneyimi yaşarken bu benzersiz oluşumu kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Göreme Açık Hava Müzesinin temelleri milattan sonra dördüncü yüzyılda Aziz Basileus tarafından atılmış ve daha sonra da yüzyıllar boyunca dini eğitim ve düşünmenin merkezi haline gelmiş. Göreme’de başlayan dini eğitim sistemi daha sonrasında Soğanlı, Ihlara Vadisi ve Açıksaray’a da yayılarak aynı eğitim sistemi devam etmiş.  Arazinin doğal özellikleri sayesinde iyi gizlenmiş olan Göreme’de birçok kilise, şapel ve toplanma alanları bulunmakta.

Aziz Basileus Kimdir?

Bugün Hristiyan dini için de büyük öneme sahip olan kültürel mirasımız Göreme Açık Hava Müzesinde yer alan kilise ve şapellerin kurucusu olan Aziz Basileus, dine birçok yenilik getirmiş ve dünya çapında tanınarak adına kilise yapılmıştır. Göreme Açık Hava Müzesinin girişinde bulunan bu benzersiz yapı 11. yüzyılda inşa edilmiştir. Anatolian Houses Göreme Cave Otel konaklamanızda çok kolay ziyaret edebileceğini bu yapı, dikdörtgen planlıdır ve sütunlarla ayrılan narteks bölümüne sahiptir. Narteks denilen bölümde zamanın önemli kişilerin mezarları mevcuttur.

Göreme’deki Kiliseler

Göreme Cave Otel konaklamanız sırasında ziyaret edebileceğiniz Göreme Açık Hava Müzesindeki kiliseler, çağlarına göre sütünlu ve yılanlı kiliseler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Sütunlü olarak kategorilendirilen kiliseler yılanlılara göre daha bütünsellik içeren duvar resimlerine ev sahipliği yapar. Bu kiliseler; Karanlık Kilise, Elmalı Kilise ve Çarıklı Kilise’dir. Duvar resimleriyle herhangi bir hikaye anlatılmayan yılanlı kilisilerde ise Hristiyanlığın ilk dönemlerinde kullanılan süsleme teknikleri, incil ve Hz. İsa’nın hayatını sahneleyen resimler içerir. Bu kiliseler ise; Rahibeler Manastırı, Yılanlı Kilise, Azize Barbara ve Azize Katherina Şapelleridir. Hala ayakta olan bu kiliselerin birçoğu 11. yüzyılda yapılmıştır. Kullanılan malzemeler sayesinde çizimler hala canlılığını yitirmeden sergileniyor.

Göreme Cave Otel denilince akla gelen Anatolian Houses, Göreme Açık Hava Müzesine sadece 15 dakika uzaklıkta. Konaklama deneyiminizi büyülü Göreme Cave Otel ‘de yaşarken, Kapadokya’nın kültürel miraslarını da göz ardı etmeyin. Göreme Açık Hava Müzesi, haftanın her günü açık, bazı kiliselere girmek ücretli olduğundan, müze kart sahip olmanız bizden küçük bir öneri.

.

 

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses