×
Reserver
| Réservation En Ligne
Téléphone
| E-mail
Anatolian Houses

Ihlara Vadisinde Tarihe Yolculuk

Asırlardır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Ihlara Vadisi, Hasan Dağı’nın püskürttüğü lavların katmanlar oluşturması ve zaman içerisinde sel ve rüzgârların bu katmanları aşındırması sonucu oluşmuş. Ihlara vadisi Aksaray’ın Selimiye Beldesi’ne bağlı olup ortasından geçen Melendiz Çayı ile olağanüstü bir doğa görüntüsüne sahiptir. Vadi 14 km uzunluğu ve 120 metreyi bulan derinliğiyle gözlerinizi kamaştırıyor. Kapadokya otel seyahatiniz sırasında, Ihlara Vadisi mutlaka görmeniz gereken bir yer.

Ihlara Vadisi’nin Kiliseleri

Sahip olduğu Bizans döneminden kalma kayalara oyulmuş, duvarları resimlerle süslü 100’den fazla kilisesi ve on bine yakın kaya oyuğuyla yerli yabancı birçok turistin gözdesi olan vadi, kiliselerin yanı sıra farklı tarihi barınak ve mezarlara da ev sahipliği yapmaktadır.

Ağaçaltı Kilisesi

Vadinin en çok dikkat çeken kilisesi olan Ağaçaltı Kilisesi’nin Pantanassa’ya ithaf edildiği düşünülmektedir. Kilisede Meryem’in ölüm sahneleri yer alırken aynı zamanda İsa’nın doğumunu müjdeleyen 3 horoz da açıkça görülmektedir. Kilisenin kubbesinde ise İsa’nın göğe çıkış sahnesi tasvir edilmiştir. Kilise kubbeli bir yapıya sahip olduğu için diğer kiliselerden ayrılıyor.

Sümbüllü Kilisesi

10. yüzyılın başlarında resmedildiği düşünülen freskler ile Sümbüllü Kilisesi manastır şeklinde yapılmıştır. Kilisenin girişi enteresan bir şekilde dar bir pencereden sağlanmaktadır. Irene ve Kostantin tasvirleriyle dikkat çeken kilise gelen turistler tarafından oldukça ilgi çekici bulunuyor.

Yılanlı Kilisesi

11. yüzyıla ait olan Yılanlı Kilisesi’nde Kapadokya’da saygın olan azizlerin tasvirleri bulunmaktadır. Yılanlı Kilisesi’ni diğer kiliselerden ayıran bir özellik de diğer vadi kiliselerinde İncil’den sahneler yer alırken, Yılanlı Kilisesi’nde öteki dünyayla ilgili betimlemelere yer verilmesidir.

Kokar Kilisesi

Kokar Kilisesi’nde de İsa’ya ait pek çok sahne resmedilmiştir. Son akşam yemeği, İsa’nın yakılışı, çarmıh, gömülme ve İsa’nın göğe yükselişinin resmedildiği kilise yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Kapadokya otel denince akla gelen Anatolian Houses, avantajlı konumuyla gezmek istediğiniz, Kapadokya’nın bütün tarihi ve özel alanlara ulaşım kolaylığı sağlıyor. Konforlu mağara odalara sahip Kapadokya oteli Anatolian Houses’da konaklamanız bile tek başına bile tarihi bir tecrübe iken Kapadokya’nın tüm simgelerine yakın olmak tatilinizi unutulmaz kılacak.

 

 


Rezervasyon: +90 384 271 2463
info@anatolianhouses.com.tr
Anatolian Houses